przeskocz do treści

Kościół i klasztor Pijarów w Krakowie, fot. K. Schubert MIK 2020

Muzeum Fonografii w Niepołomicach

XXII Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego. Brzmi dobrze

Muzeum Fonografii w Niepołomicach zostało otwarte w 2011 roku. To jedyne takie muzeum w Polsce – ponad 150 eksponatów prezentuje historię zapisu dźwięku od przełomu XIX i XX wieku poprzez wszystkie dekady zeszłego stulecia. 

Muzeum Fonografii w Niepołomicach, fot. K. Fidyk MIK 2019

W siedmiu salach ekspozycyjnych – każde pomieszczenie odpowiada kolejnej dekadzie rozwoju fonografii – prezentowane są urządzenia wykorzystywane do zapisu dźwięku, z czego najstarsze liczą ponad 130 lat. Przechodząc przez poszczególne pomieszczenia, można nie tylko obejrzeć eksponaty, zapoznać się z historią odtwarzania i zapisu dźwięku, ale także poczuć wyjątkowy klimat każdej epoki. 

Wnętrza zaprojektowane są w taki sposób, aby za każdym razem zabierać odwiedzających w inne miejsce: raz jest to mieszkanie, w którym zaraz urządzi się prywatkę, wykorzystując do tego jeden z wielu zgromadzonych gramofonów skrzynkowych, a kiedy indziej pomieszczenie służbowe dla radiotelegrafistów z lat czterdziestych, gdzie można obejrzeć radzieckie i amerykańskie radiostacje wojskowe. Wraz z upływającym czasem, przenosimy się w charakterystyczne dla niego miejsca. 

Odwiedzający mogą obejrzeć nie tylko urządzenia, których rozwiązania technologiczne były absolutnie przełomowe dla każdej z epok, ale także perełki polskiej myśli technicznej, takie jak kultowe radio PIONIER (pierwszą powojenną konstrukcję lampowego odbiornika radiowego) czy magnetofon MELODIA. 

Wraz z przechodzeniem do kolejnych sal, podróż staje się coraz bardziej sentymentalna, ponieważ wśród eksponatów można dostrzec przedmioty, których sami byliśmy użytkownikami, a wiele z nich nawet do dziś znajduje się w naszych domach.

Ostatnim punktem dla zwiedzających jest sala odsłuchowa, w której to zgromadzonych zostało ponad 2000 płyt winylowych. Goście mogą skorzystać z jednego z kilku stanowisk odsłuchowych i zapadając się w miękkich pufach, dać się porwać muzyce. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, od muzyki klasycznej po rozrywkową, zarówno polską, jak i zagraniczną.

Muzeum Fonografii jest częścią Małopolskiego Centrum Dźwięku i Słowa, które jest obiektem kulturalnym, edukacyjnym, rozrywkowym oraz szkoleniowym. Poza Muzeum mieści się tu także sala kinowa, widowiskowa, studio nagraniowe oraz klub muzyczny. Cały obiekt jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową. 

Prościutki wynalazek 

Czym jest czarna płyta? Kiedy i jak powstała? Jak właściwie działa? Dlaczego w czasach Spotify jeszcze się ją tłoczy i do czego potrzebują jej DJ-e?
Na te i wiele innych pytań podczas filmowego oprowadzania po Muzeum Fonografii w Niepołomicach opowiedzą: Awa Zającówna – przewodniczka z Muzeum Fonografii, Daniel Drumz – producent muzyczny i DJ oraz Kajetan Konarzewski – dyrektor Małopolskiego Centrum Dźwięku i Słowa.

Czytaj więcej Foksterier Nipper ciągle żywy

Film zrealizowany w ramach XXII Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci.

Muzeum Fonografii w Niepołomicach

Informacje praktyczne

Dostępność poza Dniami Dziedzictwa:

dostępny

Dane teleadresowe:

adres: ul. Zamkowa 4, Niepołomice

gmina: Niepołomice

powiat: krakowski

gospodarz: Małopolskie Centrum Dźwięku i Słowa w Niepołomicach

www: https://muzeumfonografii.pl/

e-mail: [email protected]

telefon: 12 312 91 00

Obiekty w pobliżu:

MAŁOPOLSKI INSTYTUT KULTURY W KRAKOWIE, ul. 28 Lipca 1943 17c, 30-233 Kraków, tel.: +48 12 422 18 84, 631 30 70, 631 31 75, NIP: 675 000 44 88 | Projekt i wykonanie | Polityka prywatności | Jeśli nie oznaczono inaczej, wszystkie materiały na stronie są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Małopolskiego Instytutu Kultury.