Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego nie mogą się odbyć bez wolontariuszy i wolontariuszek. Każdego roku około 60-70 osób wspiera realizację wydarzenia w obiektach udostępnianych do zwiedzania.
Rządzą! Wolontariusze i wolontariuszki Dni Dziedzictwa zarządzają punktami informacyjnymi w miejscach prezentowanych w ramach wydarzenia.
A konkretnie: udzielają zainteresowanym osobom informacji o idei Dni Dziedzictwa oraz o programie bieżącej edycji, wspierają logistykę oprowadzania w grupach i dbają o sprawny przebieg spacerów z przewodni(cz)kami. Często sami opowiadają ciekawostki na temat obiektów. Pomagają, doradzają i towarzyszą uczestni(cz)kom Dni Dziedzictwa. Pokazują, słuchają, budują relacje. W skrócie: są tam, gdzie coś się dzieje. A podczas dwóch weekendów Dni Dziedzictwa dzieją się wyłącznie ciekawe rzeczy!
Wolontariusze i wolontariuszki dołączają na około miesiąc przed wydarzeniem. To czas potrzebny na przeszkolenie. Później następuje samo wydarzenie i ewaluacja.
Łącznie (według kalendarza) to półtora miesiąca, ale realny czas, jaki trzeba poświęcić na wolontariat, to między 30 a 50 godzin.
Przeczytaj, co o wolontariacie Dni Dziedzictwa sądzą wolontariuszki i wolontariusze (odpowiedzi zaczerpnęliśmy z ankiet ewaluacyjnych poprzednich edycji):
Co sprawiło Ci satysfakcję podczas wolontariatu Dni Dziedzictwa?
- Zadowolone twarze i miłe komentarze na temat obsługi przekazywane przez zwiedzających obiekty;
- Współpraca z innymi;
- Zadowoleni turyści i dumne koordynatorki;
- Możliwość pomocy zagubionym zwiedzającym i zachęcanie innych do zapoznania się z ofertą Dni Dziedzictwa;
- Kiedy mogłam ludziom udzielić odpowiedzi na zadawane pytania związane z miejscem;
- Konfrontacja z niezwykle miłymi ludźmi, jak również świetna współpraca pomiędzy wolontariuszami, koordynatorami i organizatorami;
- Zadowolenie osób biorących udział w Dniach Dziedzictwa;
- Nowi ludzie, ciekawe historie, możliwość udzielania pomocy;
- Kontakt ze sztuką i kulturą;
- Możliwość obejrzenia obiektów od zaplecza, dobry kontakt ze zwiedzającymi i organizatorami;
- Udzielanie informacji na temat Dni Dziedzictwa, rozmowy z przechodniami;
- Możliwość udzielenia wszystkich odpowiedzi zwiedzającym dzięki możliwości skorzystania z wcześniej przygotowanych materiałów;
- Kiedy moja odpowiedź satysfakcjonowała odbiorców. Kiedy mogłam po prostu im pomóc, rozwiać wątpliwości;
- Nawiązanie współpracy z osobami odpowiedzialnymi za obiekt, realizacja skutecznych rozwiązań;
- Zwiedzanie okolic w celu zebrania potrzebnych informacji i rozpakowywanie oraz pakowanie rzeczy;
- Uśmiech innych osób zadowolonych z naszej pomocy;
- Pomoc innym, zgrana ekipa i fantastyczne miejsce;
- Kontakt, komunikacja z gośćmi i wszystkimi zainteresowanymi ‒ w jakiś sposób przez udzielanie informacji promuje się dziedzictwo;
- Zadowolenie zwiedzających. Historie opowiadane przez ludzi, którzy znali ten obiekt przed laty;
- Wydarzenia towarzyszące.
Czego nauczyłeś(-łaś) się/ dowiedziałeś(-łaś) o sobie przy okazji udziału w wolontariacie Dni Dziedzictwa?
- Dowiedziałam się, że Dni Dziedzictwa otwierają umysły nie tylko zwiedzającym, ale również wolontariuszom. Sprawiają, że poprawiają się nasze umiejętności interpersonalne, niektórzy mogą się przekonać, czy taka praca z ludźmi jest dla nich, czy mają zdolności organizacyjne;
- Odkryłam, jaką frajdę sprawia współpraca z ludźmi, którzy są w danym miejscu czy uczestniczą w evencie dlatego, że tego chcą;
- Nauczyłam się, że na nieuprzejmość niektórych ludzi odwiedzających nie ma rady i nie należy tego brać do siebie;
- Dowiedziałam się, że praca jako „przewodnik” daje mi satysfakcję;
- Nauczyłam się większej asertywności;
- Miałam możliwość sprawdzenia się w kontakcie z turystami;
- Dowiedziałem się, że potrafię być bardziej zorganizowany, niż przypuszczałem;
- Mogłam sprawdzić się w rozwiązywaniu problemów organizacyjnych;
- Nauczyłam się obsługiwać dużą liczbę ludzi w jednym momencie;
- Najważniejsze dla mnie było zobaczyć, jak będzie wyglądać kiedyś moja praca w turystyce, na co trzeba zwracać uwagę, jak porozumiewać się z naszymi klientami. Czuję, że sprawdziłam się w tej roli, przez co nabrałam pewności, że idę w dobrym kierunku, jeśli chodzi o mój zawód i wykształcenie;
- Nauczyłam się lepiej kontaktować z innymi, większej cierpliwości oraz współpracy;
- Przekonałam się m.in. o tym, że doskonale odnajduję się w pracy z ludźmi, lubię pomagać;
- Dowiedziałem się, że wolontariat to fajna sprawa i podoba mi się taka forma spędzania czasu.
Motywacje
Wśród motywacji wymienianych przez wolontariuszy(-szki) najczęściej pojawiały się: chęć samorozwoju, pogłębiania wiedzy, niesienia pomocy, poznania nowych osób i/lub miejsc, przeżycia ciekawej przygody, potrzeba zdobycia doświadczeń. Kilka osób przekonały „pozytywne opinie o MDDK”, „świetna atmosfera” i „profesjonalizm” w organizacji całego przedsięwzięcia. Istotnym czynnikiem motywującym była również możliwość zaliczenia praktyk studenckich.
Aby zostać wolontariuszem(-szką) Dni Dziedzictwa, wystarczy być dyspozycyjnym/dyspozycyjną w jeden lub oba weekendy wydarzenia i wypełnić formularz zgłoszeniowy (w 2022 roku rekrutację wolontariuszy planujemy rozpocząć w marcu).
Etapy rekrutacji
- Zapisz się. Osoby zainteresowane wolontariatem wypełniają formularz zgłoszeniowy.
- Poczekaj. Na podstawie otrzymanych zgłoszeń tworzymy symulację zespołów wolontariuszy i wolontariuszek w obiektach udostępnionych podczas tegorocznej edycji.
- Ustal szczegóły. Kontaktujemy się z osobami, z którymi nawiążemy współpracę wolontariacką (przypominamy, że decyduje kolejność zgłoszeń).
- Podpisz porozumienie. Przygotowujemy porozumienia o wolontariacie, które podpisujemy z każdą wolontariuszką i każdym wolontariuszem (o tym, kiedy i w jaki sposób będzie można podpisać porozumienie, będziemy informować na bieżąco).
Tak. Po zakończonej współpracy wolontariusze i wolontariuszki otrzymają oficjalne zaświadczenia o współpracy w ramach wolontariatu Dni Dziedzictwa.
Tak. Chęć realizacji praktyk można zgłosić w momencie wypełniania formularza rekrutacyjnego. W zależności od wymogów uczelni możemy podpisać umowę o realizacji praktyk studenckich. Pozostałe etapy rekrutacji są takie same jak w przypadku standardowego wolontariatu (zobacz: Etapy rekrutacji).
Liczba godzin praktyk, jaką można zrealizować w ramach Dni Dziedzictwa, to 30-50 godzin (nie więcej).
Pakiet informacji o bieżącej edycji Dni Dziedzictwa oraz istotne komunikaty dla wolontariuszy(-szek) będziemy wysyłać w wiadomościach e-mail, a także publikować na grupie FB i poprzez intranet MIK (do którego wolontariusze i wolontariuszki otrzymają dostęp).
Na pytania i wątpliwości związane z wolontariatem Dni Dziedzictwa odpowiada koordynatorka wolontariatu Iza: [email protected].