przeskocz do treści

Kościół i klasztor Pijarów w Krakowie, fot. K. Schubert MIK 2020

Ciągle w ruchu – oprowadzania na bis!

Za oknem jesienna szaruga, ale my, na przekór tej pogodzie, zapraszamy Państwa do obejrzenia oprowadzań zarejestrowanych w słoneczne wrześniowe popołudnia w ramach XXIII Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego „W ruchu”

Dla tych osób, które nie mogły wziąć udziału w Dniach Dziedzictwa, będzie to przyjemność oraz solidna porcja wiedzy. Oprowadzania polecamy także tym, którym udało się zwiedzić wybrane obiekty podczas naszego wydarzenia – wróćmy do tamtych miłych chwil.

Na początek zapraszamy na zwiedzanie Kasy Oszczędności Miasta Krakowa. Funkcja tej imponującej kamienicy zmieniała się wiele razy, ale zawsze związana była z działalnością finansową. Obecnie przy Szpitalnej mieści się oddział Banku Pekao S.A., a tłem dla operacji finansowych pozostają wspaniale zachowane wnętrza, zabytkowe meble i dzieła sztuki.

Po zabytku oprowadzi nas Barbara Łepkowska – przewodniczka i historyczka sztuki, która na co dzień prowadzi Fundację Plenerownia oraz Pracownię Kulturalną. 

Drugi film to rejestracja oprowadzania po, jeszcze zielonym, Parku im. dra H. Jordana w Krakowie.

Otwarty w 1889 roku Miejski Park dra Henryka Jordana stanowił pionierskie przedsięwzięcie, naśladowane później w licznych ogródkach jordanowskich w całym kraju. Założony i sfinansowany osobiście przez Jordana, był ucieleśnieniem poglądów tego społecznika i wizjonera, dla którego rozwój fizyczny był tak samo ważny, jak rozwój umysłowy. Do dziś w tym miejscu, na ponad 22 hektarach zieleni, można w pełni realizować ideę aktywnego wypoczynku, a równocześnie poznawać historię – w myśl idei harmonijnego rozwoju ciała i ducha!

Naszą przewodniczką podczas tego spaceru będzie Magdalena Frączek – leśniczka z wykształcenia, która prowadzi warsztaty przyrodnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz autorskie kursy o dziedzictwie przyrodniczym i kulturotwórczej roli lasu. 

Serdecznie polecamy nagrania, a na kolejne Dni Dziedzictwa, podczas których natura i przyroda będą naszym głównym tematem, zapraszamy już na początku czerwca!

Park im. dra Henryka Jordana w Krakowie, fot. K. Schubert MIK 2021 ©

MAŁOPOLSKI INSTYTUT KULTURY W KRAKOWIE, ul. 28 Lipca 1943 17c, 30-233 Kraków, tel.: +48 12 422 18 84, 631 30 70, 631 31 75, NIP: 675 000 44 88 | Projekt i wykonanie | Polityka prywatności | Jeśli nie oznaczono inaczej, wszystkie materiały na stronie są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Małopolskiego Instytutu Kultury.