przeskocz do treści

Kościół i klasztor Pijarów w Krakowie, fot. K. Schubert MIK 2020

Pieniądze to nie wszystko

Funkcja tej imponującej kamienicy zmieniała się wiele razy, ale zawsze związana była z działalnością finansową. Gmach powstał dla Miejskiej Kasy Oszczędności, której istotę obrazują witraże autorstwa Józefa Mehoffera zdobiące klatkę schodową: personifikacje Oszczędności i Dobrobytu. Wkłady oszczędnościowe, kredyty, wpłaty i wypłaty – tu pieniądz zawsze był w ruchu. Ale pieniądze to nie wszystko: Kasa prowadziła działalność charytatywną, uczestniczyła w przedsięwzięciach kulturalnych i patriotycznych, m.in. wykupiła dla Krakowian teren Lasku Wolskiego z przeznaczeniem na park – korzystamy z niego do dziś. Obecnie przy Szpitalnej mieści się oddział Banku Pekao S.A., a tłem dla operacji finansowych pozostają wspaniale zachowane wnętrza, zabytkowe meble i dzieła sztuki. 

Po wnętrzach banku będą oprowadzać redaktorka książki W ruchu, Joanna Nowostawska-Gyalókay, historyk prawa Mateusz Mataniak, pasjonat Bogusław Łacina oraz historyczki sztuki Łucja Malec-Kornajew i Barbara Łepkowska (konieczna rezerwacja).

Zapraszamy też na spacer po instytucjach finansowych przedwojennego Krakowa Pieniądz w obrocie (dostępny bez rezerwacji), który poprowadzi architekt i historyk sztuki Michał Wiśniewski (start: MCK, Rynek Główny 25)

Zachęcamy też do zwiedzania Krakowskiego Salonu Ekonomicznego NBP (Oddział Okręgowy Narodowego Banku Polskiego w Krakowie, ul. Basztowa 20). 

Zapraszamy już 18 i 19 września. Wcześniej polecamy zapoznanie się z informacjami dotyczącymi rezerwacji i dokładnym programem.

MAŁOPOLSKI INSTYTUT KULTURY W KRAKOWIE, ul. 28 Lipca 1943 17c, 30-233 Kraków, tel.: +48 12 422 18 84, 631 30 70, 631 31 75, NIP: 675 000 44 88 | Projekt i wykonanie | Polityka prywatności | Jeśli nie oznaczono inaczej, wszystkie materiały na stronie są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Małopolskiego Instytutu Kultury.