przeskocz do treści

Kościół i klasztor Pijarów w Krakowie, fot. K. Schubert MIK 2020

Tu byłem

Wyruszyć w drogę, zdobyć szczyt, wsłuchać się w szum wiatru. Babia Góra, nazywana też Królową Beskidów czy Matką Niepogód, od wieków fascynuje, przyciąga i pod wieloma względami pozostaje nieodgadniona. Choć bywa wymagająca dla początkującego górołaza, to często właśnie ona rozbudza górską pasję.

Ścieżka na Babiej, fot. K. Schubert MIK 2021 CC BY-SA

Pierwsi zdobywcy Babiej Góry pozostają bezimienni. Zbieraczki ziół, zbójnicy, poszukiwacze skarbów przedzierali się przez zarośla i mierzyli z kaprysami pogody. Na babiogórskich szlakach otaczają nas świadectwa oswajania Królowej – wytyczone ścieżki, obelisk upamiętniający wyprawę arcyksięcia Józefa Habsburga czy ruiny schroniska Beskidenverein. 

Józefa Kubala z córką Zofią obok obelisku postawionego na szczycie Babiej Góry na cześć Józefa Habsburga, 1897. Ze zbiorów rodziny Frankowskich, domena publiczna

Schronisko Beskidenverein, które mieściło się tuż pod szczytem Babiej Góry, 1936–1939. NAC, domena publiczna

Schronisko na Markowych Szczawinach zwane Chatą Zapałowicza, fot. P. Galas, 1907. COTG PTTK, domena publiczna

Na rozległej polanie Markowe Szczawiny, gdzie przed ponad stu laty stanęła niepozorna chata dla wędrowców, mieści się dziś okazałe schronisko, zawsze pełne turystów. Obok schroniska znajduje się muzeum, które opowiada o historii zdobywania i oswajania Królowej Beskidów. Muzeum Turystyki Górskiej na Markowych Szczawinach to najstarsza placówka tego typu w polskich górach. Do jego powstania przyczyniła się grupa ludzi, którzy poprzez udostępnienie zbiorów chcieli przekazać wartości kulturowe i historyczne związane z Królową Beskidów.

Muzeum Turystyki Górskiej na Markowych Szczawinach, fot. K. Schubert MIK 2021 CC BY-SA

Czego tam szukali pierwsi zdobywcy? Z jakimi warunkami się mierzyli? Jak powstawały ścieżki, po których wejście na szczyt jest już zupełnie innym doświadczeniem niż przed wiekami? Dlaczego Babia Góra jest miejscem niezwykłym? Odpowiedzi na te pytania szukaliśmy podczas wędrówki na szczyt z ludźmi gór – Piotrem Krzywdą i Sebastianem Kłosokiem. Tak powstał film Tu byłem, który będzie można zobaczyć od 11 września na kanale YouTube i na fanpage’u MIK-u na Facebooku.

Muzeum Turystyki Górskiej na Markowych Szczawinach, fot. K. Schubert MIK 2021 CC BY-SA

MAŁOPOLSKI INSTYTUT KULTURY W KRAKOWIE, ul. 28 Lipca 1943 17c, 30-233 Kraków, tel.: +48 12 422 18 84, 631 30 70, 631 31 75, NIP: 675 000 44 88 | Projekt i wykonanie | Polityka prywatności | Jeśli nie oznaczono inaczej, wszystkie materiały na stronie są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Małopolskiego Instytutu Kultury.